Psychofarmaka jsou léky, které předepisuje lékař, obvykle psychiatr (někdy též praktický lékař nebo neurolog). Psycholog rozhodně léky nepředepisuje.

Nejčastěji užívají lidé psychofarmaka při potížích se spaním, při návakech úzkosti nebo depresích. Existují také duševní poruchy, při kterých se užívají léky dlouhodobě.Většinou bývá léčba efektivnější, pokud klient nezůstane pouze u léků, ake navštěvuje také psychologické poradenství či psychiterapii.

Přehled základních druhů psychofarmak a příklady konkrétních značek je pouze orientační. Cílem je získat povědomí o tom, k čemu a jaká psychofarmaka jsou. Myslíme si, že kolem léků v psychiatrii existuje řada mýtů a předsudků, které někdy vedou k nadužívání těchto preparátů, jindy zase ke zbytečným obavám a nedostatečné léčbě.

Protože nejde o přehled pro odbornou veřejnost, neuvádíme „účinnou látku“, ale firemní název léku. Je dnes docela běžné, že tentýž lék vyrábí několik farmaceutických firem pod různými názvy.

 

HYPNOTIKA

Je to skupina léků, které pomáhají při poruchách spánku ve smyslu nespavosti. Problémy s usínáním, nočním buzením či neschopností ráno dospat zná skoro každý. Krátkodobě se tak stává, pokud máme starosti, něčeho se bojíme, jsme rozrušeni hádkou s někým blízkým. Spánek citlivě reaguje na stres, úzkost, špatnou náladu. Dlouhodobější nespavost (několik dní či týdnů) vede k podrážděnosti, nesoustředěnosti a nakonec totálnímu vyčerpání a zhroucení.

Léky mohou zafungovat jako první pomoc v případě, že jsme už hodně unavení, nebo jako podpora v těžkém období (při ztrátě blýzké osoby). Jedná se ovšem o léky návykové, při dlouhodobém pravidelném uižívání ztrácejí účinnost. Řada hypnotik má také neblahý vliv na kvalitu spánku. Proto je nejlepší použít lék opravdu jako první pomoc a jinak nespavost řešit s psychologem či psychoterapeutem.

Příklady hypnotik: Hypnogen, Stilnox

 

ANXIOLYTIKA

Jde o léky potlačující napětí, úzkost. Působí velmi rychle a kromě potlačení úzkosti působí na člověka celkově tlumivě, proto se někdy užívají také při potížích s večerním usínáním. Jsou to ovšem také léky návykové, s pravidelným užíváním klesá po nějaké době jejich účinnost a pro dosažení efektu je nutné zvyšovat dávky. Proto rozhodně nedoporučujeme užívat tyto léky bez důkladné konzultace s psychiatrem, tyto léky také neřeší příčinu úzkosti, ale pouze její nepříjemný dopad. Někdy je tento lék vhodný jako první pomoc při prožitku velké úzkosti či paniky.

Příklady anxiolytik: Neurol, Lexaurin, Rivotril

 

ANTIDEPRESIVA

Jak už název napovídá, jsou to léky „proti“ depresím. Při depresi člověk pociťuje kromě trvale smutné nálady také pocity sklíčenosti, někdy pak napětí, prázdnotu. Nic ho netěší a nebaví, věci, které dělal rád se mu stávají rutinou nebo je prostě nedělá. Deprese postihue myšlení – poruchy soustředění, paměti, zpomalené tempo, „černé brýle“ při pohledu na svět. O sobě pak člověk přemýšlí jako o někom, kdo nemá žádnou cenu, kdo tu nemá místo. S depresí souvisí také poruchy spánku (nespavost nebo nadměrná spavost), nechutenství či návaly žravosti, útlum zájmu o sex. Těžší deprese vyvolávají myšlenky na sebevraždu a skuečně je tu riziko, že se o ni nemocný pokusí.

Existuje široká a nesourodá skupina antidepresiv. Důležité je vědět, že tyto léky mají zpožděnou dobu nástupu účinku a to v řádu několika týdnů, „nezaberou“ hned po první tabletce. Také je dobré vědět, že na ně nevzniká závislost, což je pro mnoho lidí velmi důležité při rozhodování, zda je začít užívat. Nejedná se o krizový, jednorázový  lék. Kromě léčby deprese má pozitivní vliv na další zmíněné projevy této poruchy nálady, pomáhá při nechutenství, při poruchách spánku, zlepšuje soustředěnost. S psychoterapií se někdy užívání antidepresiv výborně doplňuje.

Příklady antidepresiv: Prozac / Deprex, Zoloft, Cipralex

 

THYMOSTABILIZÉRY

Stabilizátor nálady je lék, který obecně pomáhá zmírnit výkyvy nálady u těžších duševních poruch jako je bipolární afektivní porucha nabo se někdy užívá jako lék proti depresivním stavům u lidí s poruchou osobnosti. Někdy se tento typ léků užívá také u lidí extrémně impulzivních.

Jde o líky velmi užitečné, které pomáhají lidme zvýšit vyrovnanost a tak zvládnout během dlouhého náročného období takové životní úkoly jako školu, zaměstnání, partnerský vztah. Někdy si ale pacienti stěžují na zvýšenou únavu a také na snížení schopnosti prožívat věci. Vždy je něco za něco.

Příklady thymostabilizérů: Lithium, Lamiktal

 

NEUROLEPTIKA – ANTIPSYCHOTIKA

Jde o líky, pomáhajících při poruchách myšlení, vnímání i prožívání, jejich objevení v polovině minulého století přineslo zásadní zlom v psychiatrii. Stejný lék se při různém dávkování používá pro léčbu různých poruch. V nižších dávkách neuroleptika pomáhají např. při léčbě obsedantně kompulzivní poruchy, ve vysokých dávkách léčí schizofrenii.

Opět jde o širokou skupinu léků s různým účinkem, podávají se formou tablet, kapek nebo injekcí. Existuje i speciální forma tzv. depotní injekce – pacient dochází na injekci jednou za čtrnáct dní – za měsíc a nemusí pak každodenně užívat lék v tabletách.

Příklady neuroleptik: Zyprexa, Haloperidol, Risperdal, Seroquel