Pokud odborník vystudoval „pouze“ psychologii a ne medicínu, nepředepisuje psycholog žádné léky, to je vžd výsada lékaře. Je dobré si tuto skutečnost ujasnit hned na začátku, z vlastní praxe dobře víme, jak bývají klienti překvapení, když přijdou do ordinace kvůli nespavosti a my jim místo prášků na spaní nabízíme rozhovor o jejich starostech a relaxační techniky.

Dobrý psycholog také nenabízí „zázraky do tří dnů nebo rovnou hned“. Existují samozřejmě jednorázová poradenství, kdy klient přichází např. s jasnou otázkou na určitý výchovný postup u svých dětí. I v tomto případě je možné domluvit více sezení, pozvat děti, druhého partnera, ale i jedno setkání může splnit svůj účel. Pokud ale klient již nějakou dobu trpí psychickými problémy nebo se jedná o vztahovou krizi, je k úspěšné spolupráci potřeba nějaký čas a sliby rychlých a efektivních řešení působí od odborníka nekorektně..

Psycholog také během spolupráce nenavazuje s klientem osobní vztah. Myslíme tím, že psycholog netráví s klientem čas mimo domluvená sezení v ambulanci (existují jistě výjimky např. při terapeutických pobytech nebo tréningu v terénu). Při dlohodobější psychoterapii docházhí k blízkému vztahu, ve kterém klient sděluje důvěrné informace a intimní zážitky a terapeut (psycholog) má pro klienta porozumění. Ale právě pro zachování bezpečí na obou stranách je třeba, aby se tento pracovní vztah odehrával v prostředí pracoviště psychologa či psychoterapeuta, nikoliv v kavárně, naprocházkách atd.